> Aktuality > Články > 2007-2008

Mareška a Vránková vyhráli Østersø Cup 2008

Most / Røne (Dánsko) Šestnáctičlenná výprava Super Stars Most, pod vedením Martiny Fartágové a Andrey Štroblové, reprezentovala svůj klub na turnaji Østersø Cup DGI Badminton 2008 na dánském ostrově Bornholm. Turnaje se zúčastnili hráči zastupující většinu dánských klubů, dále hráči z Lotyšska a jako jediný zástupce České republiky, klub Super Stars Most. Skupinka hráčů ve složení Martina Fartágová, Karolína Vránková, David Mareška, Milan Hudec, Tomáš Hába, Stanislav Bílek, Daniel Zischka, Marek Jankovič, Dominik Mazur, Lukáš Kasl, Lucie Sýkorová, Vendula Štroblová, Lucie Paurová, Veronika Dobiášová a Martina Benešová se v nočních hodinách vydala na 750 km dlouhou cestu minibusem společnosti Šumava Tour s.r.o. do německého přístavu Mukran, poblíž města Sassnitz. Tam se nalodila na trajekt společnosti Bornholmstrafikken. Po tří a půl hodinové plavbě je v přístavu Røne čekali organizátoři Østersø Cup DGI Badminton 2008, jenž výpravu dovezli do městečka Aakyrkeby, dějiště turnaje.  Po ubytování a seznámení se s organizací následujících dnů čekala hráče Super Stars Most večeře a večerní trénink pro seznámení se s tělocvičnou a prostředím, v němž následující den proběhlo slavnostní zahájení soutěže.  Vzhledem k velkému počtu přihlášených hráčů se hrál jeden set do 32 bodů, bez možnosti nastavení. Hráči byli podle výkonnosti a věkové kategorie rozděleni do jednotlivých skupin. Nejmladší absolvovali mini soustředění pod vedením dánských profesionálů. Nejúspěšnějšími hráči turnaje se stali David Mareška s Karolínou Vránkovou, když ve smíšené čtyřhře nedali šanci žádnému ze svých soupeřů, a po vítězství nad  Pernille Friis a Nikolajem Muff (Kalundborg), Marií Sodemann (Asnæs) s Madsem Klavsenem (Nykøbing Sj.), vyhráli i finálové utkání nad Annou Derby s Jesperem Bjørnholmem (Holmegaard). Pro Marešku s Vránkovou je to vůbec první mezinárodní vítězství ve smíšené čtyřhře. Karolína Vránková ve dvouhře dívek kategorie do sedmnácti let, po výhře nad Marií Jørgensen (Vindinge) a prohře s Kiou Hougaard (Jernløse) obsadila ve své skupině 2. místo. Ve skupině o 4.-6. místo již ale nezaváhala a vyhrála oba duely. Vránková si tak k vítězství připsala ještě 4. místo ze dvouhry dívek. Ve stejné věkové kategorii klub Super Stars Most zaznamenal i další umístění na stupních vítězů, a to ve čtyřhře chlapců. Lukáš Kasl společně se svým dánským spoluhráčem Gustavem Hougaardem (Vindinge), nejprve zdolal pár Morten Thybo, Frederik Foldager (Rosendal), následně i Carstena Hjort Petersena (Bov) s Milanem Hudcem (Super Stars Podbořany). Nepodařilo se jim však přejít přes Jeppe Lose, Steffena Jensena (Høng) a ani přes Anderse Millera, Rune Andersena (Skælskør). Lukáš Kasl tak při svém prvním zahraničním startu obsadil 3. místo a Milan Hudec se s Petersenem, po vítězství nad Mortenem Thybo a Frederikem Foldagerem (Rosendal) radoval z místa čtvrtého. Stejné umístění, jako Milan Hudec, vybojoval i Daniel Zischka (Super Stars Podbořany) se spoluhráčem Tobiasem Schou Rasmussenem (Skælskør) v kategorii U15 B. Zischka s Rasmussenem vyhráli základní skupinu a následně se utkali s vítězi skupin ostatních. Tato skupina vítězů byla nad síly česko-dánského páru a tak se chlapci museli spokojit s konečným čtvrtým místem. V kategorii U15 A nastoupili společně Tomáš Hába a Stanislav Bílek (Super Stars Most). Svoji základní skupinu vyhráli a tak i nadále byli ve hře o medaili. Hába s Bílkem po těsné prohře v semifinále nakonec obsadili konečné 3. místo. Další třetí místo, a to  ve čtyřhře žen, kategorie dospělých A, přidala ještě Martina Fartágová (Super Stars Most), když společně s  Heidi Amby Jensen (Aulum Gymnastikforening) porazila lotyšský pár Agnese Eisaka, Alesja Hodakovska. Fartágové s Jensen uteklo finále jen o dva body, když podlehly v poměru 30:32 Aije Pope a Monice Radovské (Lotyšsko).

Po ukončení sobotního hracího dne následovala slavnostní večeře a párty pro účastníky turnaje. Následující den čekal hráče Super Stars Most odjezd v brzkých ranních hodinách do přístavu a zpět trajektem do Sassnitz. Příjemným zpestřením pro všechny byla návštěva Tropical Islands u Berlína. Největšího uměle vytvořeného ekosystému se mnoha atrakcemi pro malé i velké návštěvníky.

autor článku: Martina Fartágová