> Aktuality > Články > 2016

Dobiášová do soutěže jednotlivců při ME nezasáhne - důvod neznámý

Lubin (Polsko) - Veronika Dobiášová nezasáhne do soutěže jednotlivců při evropském šampionátu kategorie do sedmnácti let. Jedna z nejlepších juniorek nebyla reprezentačním trenérem Jackem Niedzwiedzkim nominována, přednost dostala Anežka Nováčková (USK Plzeň). Vysvětlení tohoto rozhodnutí se bohužel nedozvěděli trenéři klubu a ani samotná Veronika Dobiášová a to i přesto, že plnila všechna nominační kritéria, včetně těch výkonnostních. Veronika Dobiášová se od roku 2013 utkala v turnajích s Anežkou Nováčkovou osm krát, z toho šestkrát zvítězila a pouze dvakrát své soupeřce podlehla, jedenkrát to navíc bylo po zdravotních komplikacích. Nepočítáme-li vítězství v přímých soubojích v tréninkových duelech, potvrdila lepší připravenost i v posledním celostátním Grand Prix A devatenáctiletých. Anežka Nováčková v tomto turnaji vypadla již v druhém kole, Veronika Dobiášová v turnaji zvítězila. Jedním z kritérií je také konkurenceschopnost na mezinárodním poli. Anežka Nováčková se zúčastnila čtyřech mezinárodních turnajů těsně před konáním Mistrovství Evropy, Veronika Dobiášová má na svém kontě zahraničních startů nepočítaně, a to i s medailovými umístěními. V dubnu loňského roku zvítězila v turnaji pořádaného pod hlavičkou Badminton Europe Nations Future Cup, na podzim potom ovládla Adria Youth International 2015, bronzovou příčku ze dvouhry dívek přivezla ze Slovak Youth International a vybojovala čtvrtfinále v evropském okruhovém turnaji devatenáctiletých ve Slovinsku. Pro Veroniku Dobiášovou hovoří i národní žebříčky. Od března roku 2015 vedla Dobiášová žebříček dvouhry dívek v kategorii sedmnáctiletých. Na konečném žebříčku sezóny 2014/2015 byla první, Anežka Nováčková dvanáctá, na konečném žebříčku zkrácené sezóny 2015 byla Dobiášová opět první, Nováčková až pětadvacátá. V současné době figuruje Veronika Dobiášová na druhém místě dvouhry dívek devatenáctiletých, Anežka Nováčková je čtvrtá. Mezi dospělými je Dobiášová devátá, Nováčková potom třináctá. Veronika Dobiášová při posledním MČR sedmnáctiletých obsadila druhou příčku, když těsně podlehla Tereze Švábikové (TJ Sokol Klimkovice), která bude při ME druhou českou singlistkou. Ani tato fakta nepřesvědčila trenéra reprezentace o nominaci Veroniky Dobiášové. Nabízí se tedy otázka, co je hlavním důvodem. Je to nedostatečná znalost faktů nebo za tím stojí úplně něco jiného? Tento článek nerozporuje hráčské kvality Anežky Nováčkové, která je bezpochyby kvalitní hráčkou, ale poukazuje na podivné praktiky při rozhodování o nominaci.