> Aktuality > Články > 2013-2014

Benátecký pohár, první ostrý test letní přípravy

Benátky n. J. - Prvním testem letní tréninkové přípravy Super Stars Most byl turnaj Grand Prix A dospělých v Benátkách nad Jizerou. Na turnaj se sjela až na několik výjimek celá česká špička. Zahajovat sezónu turnajem této úrovně je velmi těžké, a proto byl start po náročné přípravě pojat spíše tréninkově. Trenéři vyhodnocovali v utkáních, zda se podařilo dosáhnout zlepšení v oblastech, na které byl u jednotlivých hráčů kladen důraz. I když hráči Super Stars Most odjížděli z turnaje bez medailového umístění, bylo hodnocení spíše kladné. Hráči se více potýkali s nervozitou, která se mnohdy stala jejich největším soupeřem. Bedřich Valenta prošel hladce kvalifikací a bez větších problémů zdolal Kamila Hasoně (BK Deltacar Benátky n. J.) i jednoho ze svých velkých loňských soupeřů Michala Hamáčka (TJ Montas Hradec Králové) 21:13, 21:15. V hlavní soutěži narazil na Jaroslava Holečka (BaC Kladno), kterému k vítězství dvakrát 21:19 nakonec pomohla hlavně Valentova nervózní hra, která byla umocněna přítomností reprezentačního trenéra, který sledoval hráče před blížícím se MS juniorů v Thajsku. Se stejným problémem se musela poprat i Veronika Koldová, která nasazenou Lucii Kolářovou (TJ Sokol Doubravka Plzeň) v prvním setu přehrála v poměru 21:15. Ve druhém však na začátku udělala několik chyb a nervózní hra pokračovala až do samotného konce utkání 11:21, 16:21. Martina Fartágová se po dvouleté pauze zaviněné zraněním opět postavila na start celostátního turnaje. Šlo však jen tréninkovou záležitost, protože návrat do stoprocentní formy zabere ještě několik měsíců tréninku. Jana Panochová, Vlasta Phamová a Jakub Motejl si odbyli celostátní premiéru mezi dospělými. I na nich byl vidět určitý pokrok po letní přípravě. Valerie Ondrášková vynechala část letní přípravy, a proto její první start na Grand Prix A v nové sezóně nebyl úplně v optimální formě. Nejdále nakonec prošla Zuzana Jeřichová, která měla přívětivý los. V prvním kole dvouhry zdolala Veroniku Úblovou (TJ Sokol Doubravka Plzeň) po setech 21:7, 15:21, 21:5 a poté podlehla Alžbětě Bášové (TJ Sokol Veselý Brno-Jehnice) 17:21, 18:21. Ve smíšené čtyřhře s Ondřejem Králem (TJ Sokol Židlochovice) se probojovala až do čtvrtfinále turnaje. Společně s hráči Super Stars Most byl na turnaji i indický trenér Sudhakar Reddy Gujjula, který rozebral hru společně s některými hráči a na závěr i s oběma trenéry. Ti se s indickým koučem dohodli na další tréninkové přípravě.

Jak hodnotil nejvyšší turnaj Grand Prix dospělých indický reprezentační trenér? Turnaj byl pěkně zorganizovaný, jen mě zarazila výše startovného a nízké odměny pro vítěze, řekl Sudhakar Reddy Gujjula. Stejnou částku, kterou si rozdělili všichni medailisté, získá v Indii vítěz celostátního turnaje třináctiletých. Mezi dospělými se jedná o částky okolo deset tisíc euro. V Indii je ale o poznání těžší takový turnaj vyhrát. Na turnaj se sjíždí běžně 256 mužů a 192 žen. Mezi juniory nejsou výjimkou turnaje s tisícovkou přihlášených hráčů a hráček. Jiná je také výkonnostní úroveň hráčů. Myslím si, že by na vašem turnaji dospělých s přehledem vyhrály dvouhru žen sedmnáctileté dívky a možná i některé patnáctileté. Mezi muži by také bylo silnějších několik sedmnáctiletých. Jen ve čtyřhře mužů byla úroveň vyšší, rovnala se indické kategorii devatenáctiletých. Řekl indický juniorský trenér. Indická vláda velmi intenzivně podporuje sport, hráči v tréninkových centrech mají hrazeno prakticky vše od ubytování, stravu až po tréninky a turnaje. Indický trenér se velmi divil, že je v České republice pro děti levnější alkohol a cigarety než dělat sport na dobré úrovni. Snad se Vám v Mostě podaří vytvořit tréninkové centrum s větší podporů vlády a města. Popřál trenérům Super Stars Most Sudhakar Reddy Gujjula před odletem zpět do Indie. Již nyní jisté, že se s touto osobností v Mostě setkáme znovu v příštím roce.